Třináct bobříků

Bobříci představují systém zkoušek, které vytvořil Jaroslav Foglar. Třináctka bobříků byla poprvé uvedena v knize Hoši od Bobří řeky.

Pojmenování zkoušek (bobříci) vychází z legendy o Royovi, synovi zálesáka Farella žijícího na dalekém severu na Bobří řece ve Sluneční zátoce, kterou vedoucí Rikitan chlapcům ve sdružení vypravuje.

 

1. bobřík mrštnosti

Pokud chceš ulovit prvního bobříka žluté barvy, musíš být rychlý a hbitý jako Roy. Požadované atletické výkony jsou uvedeny v tabulce. První z údajů platí pro chlapce, druhý pro děvčata.

Bobřík mrštnosti – lehkoatletické výkony

 

5. třída

6. třída

7. třída

8. třída

9. třída

Běh 50 m (s)

8,5 / 9

8 / 8,8

7,5 / 8,4

 

 

Běh 60 m (s)

 

 

8,7 / 8,8

8,4 / 8,5

8,1 / 8,3

Běh 100 m (s)

 

 

 

 

14 / 15

Skok vysoký (cm)

100 / 100

110 / 110

120 / 115

125 / 120

130/125

Skok daleký (cm)

340 / 340

360 / 360

380 / 370

400 / 380

420/390

 

2. bobřík míření

Ulovení světle zeleného bobříka je podmíněno minimálně 80 úspěšnými pokusy ze 100 o vhození kamene (popř. míčku, šišek) ze vzdálenosti 10 m do čtverce o rozměrech (1 × 1) m2. Pokud kámen dopadne do čtverce, ale odrazí se nebo se vykutálí ven, pokus je platný. Opačně však ne – tedy dopadne-li mimo čtverec a do něj se dostane odrazem, nepočítá se jako vhozený.

 

3. bobřík záchrany

Pro splnění černého bobříka si pořiď lékárničku. Zapamatuj si telefonní čísla tísňových linek. Nauč se, jak zajistit bezpečnost pro sebe i zraněného při poskytování první pomoci a jak poskytovat první pomoc při bezvědomí, nejběžnějších úrazech a poraněních (oděrky, krvácení, popáleniny, úpal, puchýře, bodnutí hmyzem, kousnutí zvířetem).

Základní obsah lékárničky:

·         hotový obvaz
·         náplast na cívce
·         gázové čtverce
·         polštářková náplast
·         trojcípý šátek
·         izotermická folie
·         rukavice
·         elastické obinadlo

 

4. bobřík plavce

Červený bobřík vyžaduje umět to, co bobři dobře znají – plavat. Pro ulovení je potřeba uplavat jakýmkoli stylem nejméně 60 m.

 

5. bobřík dobrých činů

Pátý tmavě modrý bobřík ti ukládá vykonat alespoň 100 dobrých činů. Pečlivě si je zapiš do pracáku.

 

6. bobřík odvahy

Šestý tmavohnědý bobřík je jeden z nejtajemnějších. Musíš prokázat svou statečnost, odvahu a vůli přemoci strach. Například tím, že se sám vydáš na místo, ze kterého máš strach (hřbitov, půda, sklep, místo, kde se stalo neštěstí…). Můžeš počkat na vícedenní výpravu nebo tábor, kde ti příležitost uspořádáme. Nepociťuješ-li při lovu žádný strach, je zřejmé, že sis vybral takový cíl a způsob lovu, který je pro tebe příliš lehký. V tom případě nepovažuj bobříka za uloveného.

 

7. bobřík květin

Tmavě zelený „bobřík kytičkář“ vede ke zkoumání naší přírody. Nauč se poznat alespoň padesát různých květin, stromů a keřů. Vyrob si tabulku a do ní si zapisuj názvy, které už bezpečně a trvale znáš.

 

8. bobřík velkého mlčení

Osmý oranžový bobřík patří k nejtěžším. Ulovení si žádá, abys po celé 24 hodiny nepromluvil ani jediné slovo, ba ani nahlas nezívl či hlasitě se nesmál! Při lovu musíš být stále mezi lidmi a jen se ze všech sil snažit nepromluvit ani slůvko. Pokud promluvíš, s novým dnem začni znovu.

 

9. bobřík osamělosti

Při lovu růžového bobříka musíš prokázat svou trpělivost a opatrnost – protože po plných deset denních hodin, kdy jeho lov trvá, nesmíš nikoho vidět a sám nesmíš být spatřen! Taky jakákoliv komunikace s lidmi není přípustná. Nejlépe se loví na táboře, nebo když jsi s rodiči na chatě – a nejvhodnější doba k jeho lovu je od osmé hodiny ranní do šesté hodiny večerní. Tradičně na táboře v rámci odborky pro starší děti Tři orlí péra musíš vydržet 24 hodin. Před splněním si vyžádej schválení.

 

10. bobřík zručnosti

Při lovu fialového bobříka vyrob nějakou důmyslnou a užitečnou věc ze dřeva. Třeba stoličku, vozík, bedničku s poličkami na nářadí, stolní lampičku z přírodního materiálu, funkční lžíci a podobně.

 

11. bobřík síly

Světle modrý bobřík ukládá klukům provedení pěti shybů a dívkám tří shybů.

 

12. bobřík hladu

Ulovení světle hnědého bobříka vyžaduje dávku odříkání. Po celý den (24 hodin) musíš vydržet o hladu. Smíš pouze pít čistou vodu nebo hořký čaj.

 

13. bobřík ušlechtilosti

Poslední bílý bobřík tě povede k ušlechtilému rytířskému způsobu života, jakým žil Luděk z knihy Hoši od Bobří řeky. Ulovíš jej po třiceti dnech, kdy nepromluvíš cokoli neslušného, nebudeš hrubý, nebudeš lhát, dělat cokoli nečestného, nesnížíš se k podvodům, budeš se snažit ostatním pomáhat… Ale pozor! I po zdárném ulovení bílého bobříka má každé nové porušení zásad ušlechtilosti za následek odepření si této trofeje. Nový lov trvá opět třicet dní. Bílý bobřík tě zavazuje být čestným, vzorným, ušlechtilým člověkem navždy.

 

 

 

 

 

Zdroje:
Oddílová tradice
http://foglarweb.deg.cz/clanky.php?id=108
https://www.13bobriku.cz/